Mária Uhrinová - umělecký profil - Návraty 2017

Přejít na obsah

Mária Uhrinová - umělecký profil

Mária Uhrinová se narodila na Slovensku v astrologickém znamení Lva.

V Bratislavě studovala nejprve průmyslovku a následně pár semestrů pedagogiky a slovenštiny na Univerzitě Komenského. Už v té době psala básně a dramatické skeče, které publikovala ve studentských časopisech a uváděla ve studentských divadlech. Na pražské  DAMU vystudovala dramaturgii a už v době studií publikovala v českém i slovenském jazyce publicistické a recenzní články.

Byla při zakládání dvou pražských scén (Dejvické divadlo, Strašnické divadlo), pracovala jako dramaturgyně v České televizi, učila herectví a inscenační tvorbu na VOŠ herecké a konzervatoři, věnovala se redakční a lektorské činnosti. Publikovala hlavně texty o kultuře a umění (Český rozhlas, Literární noviny, Divadelní noviny, Mosty, Dotyky, Naše rodina, Listy, Harmonie, Opera plus, Místní kultura a další).

V posledním období se věnuje komunitním projektům (založila občanské sdružení Kaple Rektorská, které zabránilo asanaci sakrálního objektu architekta B. Bareše v pražských Malešicích.) Organizuje kulturní a společenské akce, věnuje se divadelní publicistice a vlastní tvorbě. Píše poezii, prózu a texty pro divadlo. Publikuje časopisecky (Nedělní chvilka poezie, Herberk, Dobrá adresa, TVAR…) a připravuje svou druhou sbírku.Návrat na obsah